ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

Το τρίτο χάλκινο μετάλλιο στην ιστορία της σε παγκόσμια πρωταθλήματα θα διεκδικήσει η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό από την Ουγγαρία 7-4.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική, καθώς ο Κώστας Γεννηδουνιάς σκόραρε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ανοίγοντας το σκορ, όμως οι Ούγγροι απάντησαν με δύο γκολ για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο 1-2.
Η Εθνική προσπάθησε πολύ να ελέγξει το παιχνίδι στο δεύτερο οκτάλεπτο, όμως ο Μίκλος Γκορ Νάγκι ισοφάρισε σε 4-4 και πέντε δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Χαράι, η Ουγγαρία σημείωσε γκολ από τον φουνταριστό για να κάνει το 4-5.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική κόλλησε στην επίθεση. Ενώ στην άμυνα συνέχισε το ίδιο καλά μην αφήνοντας τους Ούγγρους να κάνουν το παιχνίδι τους, στην επίθεση υπήρχε μεγάλη δυστοκία, αφού έμεινε χωρίς γκολ από το 3:42 της δεύτερης περιόδου όταν ο Γεννηδουνιάς είχε κάνει το 4-3. Κατάφερε να ξαναβάλει γκολ δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη για το τελικό 7-5.
Η Εθνική ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 5/27 σουτ και η Ουγγαρία τον τερματοφύλακα Βίκτορ Νάγκι κορυφαίο παίκτη με 12/17!
Η ελληνική ομάδα στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου θα αντιμετωπίσει την Σερβία η οποία έχασε από την Κροατία με 12-11.
Ο μεγάλος τελικός θα είναι ανάμεσα σε Ουγγαρία και Κροατία.
Οκτάλεπτα 1-2, 3-3, 0-1, 1-1
Ελλάδα (Βλάχος) Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 2.