ΟΙ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ







Ο ΑΟ Βετεράνοι είναι η μία από τις δύο ομάδες που υποβιβάζονται στη Γ' Εθνική κατηγορία Ανδρών στην υδατοσφαίριση, καθώς πήρε την τελευταία θέση στη βαθμολογία του ενός εκ των δύο Ομίλων των πλέι άουτ της Β' Εθνικής Ανδρών, αυτόν του Βόλου, οι αγώνες του οποίου ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (18/6). Οι αγώνες του άλλου Ομίλου πλεί άουτ, αυτού της Σύρου, θα γίνουν το επόμενο Σαββατοκύρια 24-25/6, οπότε και θα γνωρίζουμε τη δεύτερη ομάδα που θα πέσει (δύο πέφτουν συνολικά στη Γ' Εθνική).

Με την ολοκλήρωση των αγώνων των τριών Ομίλων Ανόδου (των πλέι οφ), εξάλλου, επίσης την Κυριακή το βράδυ, αναδείχθηκαν και οι έξι ομάδες που προκρίνονται στην Τελική φάση Ανόδου της Β' Εθνικής Ανδρών (14-16/7) και θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 κατηγορία, την οποία θα πάρουν οι τέσσερις από αυτές.

Οι έξι που πήραν την πρόκριση είναι οι: Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Τρίαινα Βούλας (από τον Όμιλο Αττικής), Άρης, ΟΦΘ (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Νηρέας Πατρών, ΝΟ Λάρισας (από τον Όμιλο Πάτρας).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου:

ΠΛΕΪ ΟΦ:

ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Αμαρουσίου):

ΑΟ Πετρούπολης - Τρίαινα Βούλας 6-13, ΝΟ Αγ. Νικολάου - Τρίτων Αμαρουσίου 6-6, Δελφίνια Μεταμόρφωσης - ΑΟ Πετρούπολης 6-3, Τρίαινα Βούλας - ΝΟ Αγ. Νικολάου 7-5.

Η Βαθμολογία: 1. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 6 (2 αγ.), 2. Τρίαινα Βούλας 6 (3 αγ.), 3. Τρίτων Αμαρουσίου 4 (2 αγ.), 4. ΑΟ Αγ. Νικολάου 1 (2 αγ.), 5. ΑΟ Πετρούπολης 0 (3 αγ.).

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νεάπολης):

ΝΕ Λάρισας - ΑΠΣ Οξυγόνο 9-13, ΠΕΚΕΒ - Άρης 7-15, ΟΦΘ - ΝΕ Λάρισας 20-5, ΑΠΣ Οξυγόνο - ΠΕΚΕΒ 9-12.

Η Βαθμολογία: 1. ΟΦΘ 6 (2 αγ.), 2. Άρης 6 (2 αγ.), 3. ΠΕΚΕΒ 3 (2 αγ.), 4. ΑΠΣ Οξυγόνο 3 (3 αγ.), 5. ΝΕ Λάρισας 0 (3 αγ.).

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Λάρισας - Επειός Ήλιδας 15-10, ΝΑΟ Κέρκυρας - ΝΟ Καλαμάτας 9-2, Νηρέας Πατρών - ΝΟ Λάρισας 10-6, Επειός Ήλιδας - ΝΑΟ Κέρκυρας 8-12.

Βαθμολογία: 1. ΝΑΟ Κέρκυρας 6 (2 αγ.), 2. ΝΟ Λάρισας 6 (3 αγ.), 3. Νηρέας Πατρών 4 (2 αγ.), 4. Επειός Ήλιδας 1 (3 αγ.), 5. ΝΟ Καλαμάτας 0 (2 αγ.)

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ:

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου):

ΝΟ Ιτέας - ΧΑΝΘ 11-9, ΟΕΑΝΑΒ - ΑΟ Βετεράνοι 6-2

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι Τελικές βαθμολογίες:

ΟΜΙΛΟΙ ΑΝΟΔΟΥ (ΠΛΕΪ ΟΦ):

ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Αμαρουσίου):

ΝΟ Αγ. Νικολάου - Δελφίνια Μεταμόρφωσης 3-5, Τρίτων Αμαρουσίου - Τρίαινα Βούλας 6-6, ΑΟ Πετρούπολης - ΝΟ Αγ. Νικολάου 3-6, Δελφίνια Μεταμόρφωσης - Τρίτων Αμαρουσίου 3-3.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 10

2. Τρίαινα Βούλας 7

......................................

3. Τρίτων Αμαρουσίου 6

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 4

5. ΑΟ Πετρούπολης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νεάπολης):

ΠΕΚΕΒ - ΟΦΘ 9-16, Άρης - ΑΠΣ Οξυγόνο 9-3, ΝΕ Λάρισας - ΠΕΚΕΒ 9-14, ΟΦΘ - Άρης 11-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Άρης 12

2. ΟΦΘ 9

.........................

3. ΠΕΚΕΒ 6

4. ΑΠΣ Οξυγόνο 3

ΝΕ Λάρισας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΑΟ Κέρκυρας - Νηρέας Πατρών 7-9, ΝΟ Καλαμάτας - Επειός Ήλιδας 5-9, ΝΟ Λάρισας - ΝΑΟ Κέρκυρας 8-5, Νηρέας Πατρών - ΝΟ Καλαμάτας 11-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Νηρέας Πατρών 10

2. ΝΟ Λάρισας 9

..........................

3. ΝΑΟ Κέρκυρας 6

4. Επειός Ήλιδας 4

5. ΝΟ Καλαμάτας 0

ΟΜΙΛΟΙ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ (ΚΑΘΟΔΟΥ):

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου):

ΝΟ Ιτέας - ΑΟ Βετεράνοι 11-6, ΟΕΑΝΑΒ - ΧΑΝΘ 4-11, ΟΕΑΝΑΒ - ΝΟ Ιτέας 4-6, ΧΑΝΘ - ΑΟ Βετεράνοι 15-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Ιτέας 9

2. ΧΑΝΘ 6

3. ΟΕΑΝΑΒ 3

........................

4. ΑΟ Βετεράνοι 0

Σ.Σ.: Οι αγώνες του Ομίλου Σύρου των πλέι άουτ θα γίνουν 24-25/6.


Σ.Σ.2: Η Τελική φάση Ανόδου (πλέι οφ) θα διεξαχθεί 14-16/7. Η κλήρωση της Τελικής φάσης Ανόδου θα γίνει την Τετάρτη 28/6 στις 12.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.
Share on Google Plus