ΟΙ 16 ΟΜΑΔΕΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ























Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή (19/02) οι αγώνες σε όλους τους Ομίλους της Α' Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών και αναδείχθηκαν οι 16 ομάδες που προκρίνονται στη Β΄φάση της διοργάνωσης.

Οι ομάδες που πήραν την πρόκριση είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός, ΝΟ Χίου (από τον Α' Όμιλο Αττικής), Πανιώνιος, Παναθηναϊκός (από τον Β' Όμιλο Αττικής), Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ' Όμιλο Αττικής), ΑΝΟ Γλυφάδας, Εθνικός Πειραιά (από τον Δ' Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης), ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας).

Τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Βουλιαγμένης, Πειραιά, Πετρούπολης):

ΝΟ Χίου - Ολυμπιάδα Πετρούπολης 18-4, Ολυμπιακός - ΝΟ Βουλιαγμένης 4-7, Ολυμπιάδα Πετρούπολης - Ολυμπιακός 6-10.

Βαθμολογία:

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9

2. Ολυμπιακός 6

3. ΝΟ Χίου 3

4. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 0

Σ.Σ.: Ο ΟΕΑΝΑΒ αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

Β'ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):

Παναθηναϊκός - Ιωνικός 18-11, Πανιώνιος - Άρης Νίκαιας 25-3, Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 11-3, Άρης Νίκαιας - Ιωνικός 4-19.

Βαθμολογία:

1. Πανιώνιος 9

2. Παναθηναϊκός 6

3. Ιωνικός 3

4. Άρης Νίκαιας 0

Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):

ΑΕ Χαϊδαρίου - Νηρέας Χαλανδρίου 10-12, Παλαιό Φάληρο - ΓΣ Περιστερίου 17-2, Νηρέας Χαλανδρίου - ΓΣ Περιστερίου 15-5, ΑΕ Χαϊδαρίου - Παλαιό Φάληρο 1-15.

Βαθμολογία:

1. Παλαιό Φάληρο 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

3. ΑΕ Χαϊδαρίου 3

4. ΓΣ Περιστερίου 0

Δ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Πειραιά, Γέρακα):

Βαθμολογία:

1. ΑΝΟ Γλυφάδας 9

2. Εθνικός Πειραιά 6

3. Ηλυσιακός 1

4. Νηρέας Γέρακα 1

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΟΥΚ Βόλου - ΠΑΟΚ 1-15, Νίκη Βόλου - Ηρακλής 16-2, ΑΠΣ Οξυγόνο - ΟΥΚ Βόλου 2-13, ΠΑΟΚ - Νίκη Βόλου 18-2.

Βαθμολογία:

1. ΠΑΟΚ 12

2. Νίκη Βόλου 9

3. ΟΥΚ Βόλου 4

4. Ηρακλής 4

5. ΑΠΣ Οξυγόνο 0

Σ.Σ.: Ο ΟΥΚ Βόλου ευνοείται στην ισοβαθμία με τον Ηρακλή γιατί έχει καλύτερο αποτέλεσμα (έχει χάσει, δηλαδή, με μικρότερη διαφορά) από τον 1ο ΠΑΟΚ.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):


Βαθμολογία:

1. ΝΟ Χανίων 6

2. ΝΟ Ρεθύμνου 3

3. ΟΦΗ 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Πατρών - ΝΟ Καλαμάτας 14-5, ΝΕ Πατρών - ΝΟ Λάρισας 14-6, ΝΟ Λάρισας - ΝΟ Καλαμάτας 11-8, ΝΕ Πατρών - ΝΟ Πατρών 0-12.

Βαθμολογία:

1. ΝΟ Πατρών 9

2. ΝΕ Πατρών 6

3. ΝΟ Λάρισας 3

4. ΝΟ Καλαμάτας 0

Η Β' φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών θα διεξαχθεί 10-12/03 και η κλήρωση της Β' φάσης θα γίνει την Τετάρτη 22/02 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.
Share on Google Plus