ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 10-12 ΣΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ

Σε ένα παιχνίδι καρμπόν με αρκετά προηγούμενα, ο Ολυμπιακός νίκησε την Βουλιαγμένη με 12-10 και πήρε σημαντικό πλεονέκτημα για την γ’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η Βουλιαγμένη ήταν αυτή που μπήκε ξανά πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα, με το πρώτο οκτάλεπτο να τελειώνει υπέρ της με 5-4.

Ομως ο  Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου (6-7), την Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει με την Τσουκαλά 4 λεπτά πριν το τέλος, όμως με δύο τέρματα της Έμολο και της Ελευθερίας Πλευρίτου, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Χαρακτηριστικό ότι στο παιχνίδι πήγε πολύ λίγος κόσμος, γεγονός που δείχνει ότι τόσες πολλές αναμετρήσεις για τις δύο κορυφαίες ομάδες της Ελλάδας αυτή την στιγμή, αφαιρεί πολλά από την αίγλη που είχαν αυτά τα παιχνίδια και μειώνεται το ενδιαφέρον του κόσμου.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-12 (5-4,1-3,1-1,3-4)

Βουλιαγμένη (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη, Ο' Ντόνελ 1, Πρωτόπαπα, Ξενάκη 3, Μαυρωτά, Πάτρα 1, Κούλχαας, Διαμαντοπούλου 2, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη 1, Ζοφώλη, Κοκκινάκη, Ιωαννίδη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Ελευθεριάδου 1, Σώρα, Μανωλιουδάκη 2, Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 1, Έμολο 2, Β. Πλευρίτου 2, Μπιανκόνι 1, Λογοθέτη, Σταματοπούλου, Πέττα, Νίνου

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ- ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Τρίτωνας Αμαρουσίου επιβλήθηκε εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 12-8, ισοφαρίζοντας τις νίκες και έτσι οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την ερχόμενη εβδομάδα.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Δημητροκάλη του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 4 τέρματα, 3 πέτυχε η Τζελέπη, ενώ για τον Ηλυσιακό 3 γκολ πέτυχε η Χαραλαμπίδου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ- ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 8-12
(2-4, 2-2, 3-2, 1-4)